Podstawy windsurfingu – krótki poradnik o windsurfingu dla początkujących

Jesteś pasjonatem wszelkich sportowych aktywności i nieustannie szukasz nowych wyzwań? Pora na nową przygodę! Zanim jednak po raz pierwszy staniesz na desce, poznaj podstawy windsurfingu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tym fascynującym sporcie.

Jaką deskę do windsurfingu wybrać? Zdecydować się na grupowy kurs windsurfingu, wykupić lekcje u prywatnego instruktora, czy zacząć naukę samodzielnie? Co zrobić, aby szybko opanować podstawy windsurfingu? Czy wchodząc na deskę najpierw stawiać tylną, czy przednią stopę? To pytania, które zadaje sobie każdy początkujący adept surfowania. Początki mogą wydawać się trudne, jednak jeśli wykażesz się odrobiną cierpliwości i zaangażowania, to już wkrótce będziesz czerpać frajdę z każdej chwili spędzonej na wodzie. 

Windsurfing – sport, w którym się zakochasz

Jeżeli leżenie plackiem na plaży i wielogodzinne zażywanie kąpieli słonecznych nie jest Twoim ulubionym zajęciem podczas letniego wypoczynku, uwielbiasz sporty wodne i żaden wiatr nie jest Ci straszny, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w windsurfingu zakochasz się, gdy tylko po raz pierwszy zasmakujesz tej niezwykłej przygody.

Sport ten cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Naukę można zacząć w każdym wieku. Oprócz chęci, determinacji i czasu na treningi przydatna będzie także dobra kondycja fizyczna. Zadbaj o nią zawczasu – dzięki temu zmniejszysz ryzyko kontuzji. 

Podstawy windsurfingu – odkryj możliwości w swojej okolicy

Aby zacząć pływać na windsurfingu, nie musisz wydawać majątku na zagraniczne podróże. W Polsce mamy wiele miejsc, które doskonale nadają się na pierwsze lekcje windsurfingu. Możesz wybrać jeden z akwenów śródlądowych, lub – jeśli chcesz od razu rzucić się na głęboką wodę – pojechać nad Bałtyk, np. na Półwysep Helski. Dobre warunki do żeglowania panują m.in. w Zatoce Puckiej.

Nauka windsurfingu – od czego zacząć?

Naukę podstaw żeglowania na desce możesz zacząć, nie ruszając się z domu. Na początek, zapoznaj się z najważniejszymi pojęciami, takimi jak deska windsurfingowa i jej budowa, pędnik, bom, maszt, fał, hals, trapez, dziób czy nok. To elementarz każdego windsurfera. Dowiedz się także co nieco o teorii manewrów – sztag, czyli zwrot na wiatr oraz rufa, czyli zwrot z wiatrem. Sprawdź, co znaczy odpaść od wiatru, jak wyciągać pędnik z wody czy jak ustawić się na linii wiatru. Gdy poznasz teoretyczne podstawy windsurfingu, zdobędziesz solidną bazę, dzięki której łatwiej przyjdzie Ci praktyczna nauka pływania. A co dalej? Przed Tobą jeszcze wybór sprzętu, na którym będziesz pływać i możesz wystartować!

Niezbędny sprzęt windsurfingowy – deska, żagiel i pianka

Chcesz zacząć pływać na desce, ale nie masz własnego sprzętu? Na szczęście, istnieją wypożyczalnie! Nie musisz inwestować w zakup pianki czy deski, dopóki nie upewnisz się, że faktycznie z tym sportem jest Ci po drodze. Oczywiście, jeżeli chcesz, cały niezbędne wyposażenie możesz skompletować już na początku swojej przygody z windsurfingiem. Zacznij od sprzętu szkoleniowego, a gdy już opanujesz podstawy, przerzuć się na sprzęt ślizgowy. 

Czego oprócz deski windsurfingowej będziesz potrzebować?

Stabilna deska dostosowana do potrzeb początkujących surferów to absolutna podstawa – zwróć uwagę na wyporność konkretnego modelu. Możesz wybierać spośród różnych modeli, jednak miej na uwadze, że odpowiednio dobrany sprzęt pomoże Ci utrzymać równowagę, dzięki czemu minimalizujesz ryzyko bolesnych upadków do wody. Oprócz deski potrzebny będzie Ci jeszcze maszt oraz żagiel – jeden do wiatru słabego, a drugi do silnego oraz bom. Zaopatrz się także w piankę. Osoby początkujące powinny pamiętać także o kasku i kamizelce asekuracyjnej – to ABC bezpieczeństwa podczas nauki windsurfingu.

Podstawy windsurfingu – bezpieczeństwo, kierunek i siła wiatru 

Jeśli zależy Ci na efektywności nauki, zdecyduj się na grupowy kurs windsurfingu w jednej ze szkółek lub indywidualne lekcje z instruktorem. Dzięki temu w kilka/kilkanaście godzin lekcyjnych będziesz w stanie opanować podstawy windsurfingu. Jeśli jednak masz w sobie coś z Zosi-Samosi, prawdopodobnie pokusisz się o samodzielną naukę. Nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami, pamiętaj, że w osiągnięciu dobrych rezultatów pomogą Ci regularne treningi.

Priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Sprawdź m.in. prognozę pogody (jeśli zbliża się burza, odłóż próby surfowania na inny termin), głębokość zbiornika, kierunek, z którego wiatr wieje oraz siłę wiatru. Poinformuj najbliższych o tym, gdzie zamierzasz trenować i w miarę możliwości pływaj w towarzystwie innych osób.

Na początek: start z plaży

Zastanawiasz się, jak wykonać start z plaży? Na początek: wejdź do wody! Dobre, nie? A tak już całkiem poważnie – choć nazwa może sugerować coś innego, to taki start wykonuje się z wody, jednak jej głębokość nie może być zbyt duża – woda powinna sięgać ciut powyżej kolan. Deska i żagiel powinny być ułożone na wodzie prostopadle do kierunku wiatru. Przednią ręką chwyć maszt i pociągnij tak, aby żagiel znalazł się w górze i tylną rękę połóż na bomie. Następnie ustaw deskę w preferowanym kierunku – dziób deski z wiatrem lub pod wiatr. Wejdź na deskę od burty nawietrznej – najpierw postaw na desce tylną stopę, a następnie dołóż przednią nogę. Wyprostuj się, ustabilizuj pozycję i płyń!

Jakie manewry musisz opanować na początek?

Podstawy windsurfingu nie są trudne, lecz na ich naukę należy poświęcić nieco czasu. Oprócz startu z plaży, a później także startu z wody, powinieneś opanować także takie manewry, jak wspomniane wcześniej zwroty przez dziób i rufę, pływanie rogiem szotowym do przodu, jednoczesny obrót żaglem i ciałem, skręt czy wiązanie. 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *