Deska SUP – co to znaczy? Skrót od Stand Up Paddle to inaczej surfing z wiosłem!

Wyobraź sobie sport wodny podobny do surfingu, który wymaga mniejszych zdolności akrobatycznych. SUP (Stand Und Paddle) to deska, na której trzeba stać i wiosłować. Nawet najbardziej oporni odkrywają wielką frajdę, którą daje pokonywanie na stojąco spokojnej toni akwenu. Pływanie na desce SUP jest nie tylko przyjemne, ale także bardzo bezpieczne! Zobacz, jak znaleźć odpowiedni sprzęt i zacząć przygodę z wiosłowaniem na stojąco.

Wszystkie zalety pływania na desce SUP. To nie tylko trening całego ciała!

Fantastycznie byłoby zostać surferem i ślizgać się na falach oceanu. Jednak nie każdy może poznać smak tego hobby, choćby ze względu na dalekie podróże i konieczność osiągnięcia wysokiej sprawności. Surfing i windsurfing wykorzystują do manewrowania deską siły natury.  SUP – tłumaczenie po polsku oznacza pływanie z wiosłem i to właśnie ono znacznie rozszerza grupę osób, dla których nowy sposób rekreacji jest dostępny. SUP touring nie zawiera prawie żadnych ograniczeń i sprawia, że w Polsce pływanie na desce z wiosłem poruszanej siłą własnych mięśni jest możliwe praktycznie na każdym z wielu dostępnych u nas jezior (można również chwycić za wiosło i korzystać z paddle board na spokojniejszych obszarach mórz). Ten masowy sport zyskuje na popularności, ponieważ sprzyja przyjmowaniu prawidłowej postawy ciała, uczy utrzymania równowagi na desce i wymaga odpowiedniego koordynowania pracy różnych partii ciała. Jeśli dodamy, że umiejętność pływania oswaja z wodą i pozwala czerpać prawdziwą przyjemność z letniej aktywności. Kompleksowy trening całego ciała i bezpieczeństwo w razie upadku do wody – nie ma się nad czym zastanawiać! 

To proste – deska, wiosło, woda. Zacznij rekreacyjne pływanie na desce Stand Up Paddle od doboru sprzętu

SUP oznacza skrót od nazwy Stand Up Paddleboard, czyli deski do pływania na stojąco. Sprzęt ma zupełnie nowe właściwości, choć jest nieco podobny do desek surfingowych i windsurfingowych. SUP jest od niech zdecydowanie szerszy, dlatego pomaga stabilnie utrzymać się na powierzchni wody. Napęd SUP stanowi krótkie wiosło z jednym piorem, czyli pagaj. Obowiązkowym wyposażeniem jest również leash – rodzaj smyczy z zapięciem na kostce lub pod kolanem. Dzięki temu po wywrotce możesz mieć pewność, że Twój SUP nie odpłynie daleko, Innym ważnym elementem jest statecznik. W wielu miejscach nad wodą w Polsce można wypożyczyć deskę z wiosłem tak jak kajak, ale z sezonu na sezon coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego sprzętu, tym bardziej że pojawiły się na rynku wersje pneumatyczne, które po użyciu specjalnej pompki niemal niczym nie różnią się od deski twardej.

Surfing SUP – co to znaczy? Czy można jednocześnie surfować i wiosłować?

Pływanie na SUP wymaga użycia siły mięśni, dlatego definicja słowa „surfować” nie do końca oddaje sposób utrzymywania się na wodzie przy pomocy wiosła. W nawiązaniu do angielskiej nazwy Stand Up Paddle pojęcie to nie jest wpisane w skrót SUP – słownik angielsko-polski nie pozostawia wątpliwości, że chodzi tu o utrzymywanie się na wodzie przy pomocy wiosła. Jednak żagiel mocowany do deski czy ślizg na potężnych falach są tylko innymi sposobami wprawiania w ruch płaskiego wehikułu. Dzięki łatwości użycia i możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu sport ten zyskał licznych miłośników, którzy nie zdecydowaliby się na bardziej wymagające formy wodniactwa. Stanie na desce wcale nie jest męczące, a płynne ruchy pagaja pozwalają przemieszczać się na duże odległości. W razie wywrotki chroni Cię linka, a na specjalnej desce, na której surfer wiosłuje jednym wiosłem, wszystko jest przygotowane do ułatwienia podczas wodnej wyprawy. Możesz na niej usiąść, a nawet się położyć, dzięki temu możliwa jest przyjemna wyprawa szerokie wody akwenu.

Stand Up Paddleboarding – czy potrzebujesz specjalnego transportu?

Już wiesz, co znaczy SUP, ale czy trzeba kierować się czymś szczególnym przy wyborze własnej deski? Należy się wtedy kierować kilkoma parametrami, by jak najlepiej odegrały swoją rolę podczas rejsu. Zacznijmy od konstrukcji. Sprzęt do Stand Up Paddling może być sztywny lub nadmuchiwany. Każdy entuzjasta SUP może nabyć i przechowywać sprzęt wykonany z tworzywa, jak w przypadku desek surfingowych. Mają stabilną wyporność i są od razu gotowe do użytku, ale w ich przypadku należy dysponować specjalną przyczepą. Mają również opinię stabilniejszych i szybszych niż „dmuchańce”. Te ostatnie są wykonane z elastycznego laminatu, można więc zmniejszyć ich objętość i spakować do bagażnika. Po napompowaniu są sztywne, ale nieco mniej wyporne. Stosuje się je raczej jako deski turystyczne. Jeśli zamierzasz korzystać z SUP przy okazji urlopu, zdecyduj się na tę kompaktową wersję.

Deska z wiosłem dla każdego. Jakie są rodzaje desek SUP?

Czy zamierzasz przystąpić do pompowania deski, czy wolisz sztywne deski touringowe, możesz również dobrać ich kształt m.in. do sposobów pływania, formy aktywności, a także własnej wagi. Jeśli szukasz większych wyzwań, np. na lekkich falach czy z prądem rzecznym, trzeba będzie poszukać wśród oferty dla wyczynowców. Dla początkujących najlepsza będzie deska allround – krótka, zwrotna, zaokrąglona na krańcach. Inne kształty to np.

  • surf,
  • race,
  • touring. 

Każda deska SUP powinna posiadać szerokość dobraną do ww. parametrów. W przeliczeniu im większa osoba zamierza się wybrać na wodę, tym szersza powinna być konstrukcja. Za minimalną szerokość dla początkujących adeptów przyjmuje się 76 cm (model 30″). Oto przyjęte szerokości dla osób o różnej wadze:


do 75 kg – 76 cm,
75-85 kg – 78 cm,
85-95 kg – 80-84 cm
+95 kg – 84cm.

Wzbogać swój sportowy słownik o skrót SUP!

SUP to skrót dający mnóstwo frajdy z przebywania nad wodą. Wystarczy dobrać deskę i już można ruszać nad jezioro! Całość wyposażenia osoby pływającej na SUP stanowi kamizelka asekuracyjna. Na deskę można zabrać niezbędne drobiazgi, które oczywiście należy zapakować w wodoszczelne woreczki. Wiele korzyści zdrowotnych i ogólna poprawa kondycji, (zarówno mięśni pleców, jak i koordynacji ruchowej) wynikających z korzystania desek wodnych, powinno przekonać najbardziej niezdecydowanych. Znajdź swój typ SUP i korzystaj z uroków aktywnego wypoczynku na otwartych wodach.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *